IfA Debattforum och Rådsmöte 2025

IfA – Intressegruppen för Assistansberättigade – anordnade förra veckan en fullmatad konferens i Malmö. Vi var på plats för att fördjupa våra kunskaper om personlig assistans och de utmaningar både assistansanvändare och anordnare möter i vardagen.

Många möjligheter men också utmaningar

Det har varit två dagar fyllda med personliga berättelser, diskussioner och information från assistansnära organisationer, politiker och myndigheter.

Det vi främst tar med oss är att det finns så många människor som brinner för att göra livet lättare och bättre för alla med särskilda behov, och inte minst att det finns så många levnadsglada och starka personligheter bland personer som får assistans - och hur otroligt mycket de värdesätter assistansen!

Den första dagen inleddes med en inspirerande föreläsning av Axel Rosenkvist som berättade om hur mycket assistansen betyder för honom och hur den ger honom möjlighet att leva ett bra liv med sin CP-skada, men han vittnar också om svårigheterna med att få rätt insatser beviljade av Försäkringskassan.

Statligt huvudmannaskap - en möjlighet

Dagen fortsatte med samtal om övergången till ett statlig huvudmannaskap. IfA och de flesta i branschen är överens om att det är en bra och lovande reform, men det är också avgörande att den genomförs på rätt sätt. En farhåga är att personer med något mindre behov skulle kunna falla helt utanför assistansen, och att behovsprövningarna därför behöver ses över innan reformen genomförs. Bland annat lyftes den snäva "minutberäkningen" i behovsprövningarna upp som ett problem, då nuvarande bedömningsmetod inte tar full hänsyn till verkligheten. Hur många kan egentligen i förväg planera när man behöver gå på toaletten, blir törstig eller trött? Assistenten behöver finnas tillgänglig när behovet uppstår. För att reformen om statligt huvudmannaskap ska bli lyckad krävs en mer verklighetsförankrad syn på vad som är grundläggande behov.

Uppföljning istället för omprövning

Många känner också oro över att en eventuell återgång till regelbundna omprövningar skulle kunna leda till felaktigt minskad eller indragen assistans, särskilt om behovsbedömningarna inte förbättras. Det verkar dock finnas visst hopp om att det snarare ska bli tal om en ny typ av uppföljning som är anpassad till varje enskilt fall.

Min uppfattning är att såväl anordnare som användare inte har något emot en väl utförd uppföljning av assistansersättningen, som till skillnad från omprövningarna förhoppningsvis har målsättningen att säkerställa rätt insatser snarare än att i första hand ifrågasätta behov. Flera assistansanvändare uttryckte tydligt att de absolut inte vill ha mer assistans än nödvändigt, men att det är oerhört viktigt att de får den assistans de behöver.

MSB informerade om anpassad krisberedskap

Anna Teljfors och Kaisa Häggvist från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) informerade om arbetet med anpassat krisstöd och beredskap för personer som behöver extra stöd. Läs gärna mer på MSB's hemsida: För dig som behöver extra stöd i kris och krig | MSB

Broschyren Viktig information till Sveriges invånare – Om krisen eller kriget kommer finns även på lätt svenska här: Om krisen eller kriget kommer

Juridik

Assistansanvändare och anordnare måste inte bara kämpa för att få rätt insatser för den enskildes behov, ofta måste man navigera i en djungel av lagar, regler och domar. Inte minst kommer HFD-domarna i målen 1126-23, 3513-23 och 5394-23 från februari i år påverka branschen. Advokat Emilia Liedbeck från Altius Advokatbyrå  gick igenom nämnda domar och talade om vilka konsekvenser de medför.

En separat artikel om dessa domar och hur Coordinare kan hjälpa våra användare kommer publiceras inom kort. Det viktigaste medskicket är att allt större krav ställs på anordnaren, samtidigt som den enskilde användarens rättigheter på sätt och vis åsidosätts.

Ekonomisk brottslighet och välfärdsbrott

Den andra dagen handlade till stor del om de utmaningar som finns med missbruk av våra välfärdssystem, i synnerhet LSS-reformen. Naturligtvis kretsade mycket av diskussionerna kring den nyligen släppta rapporten från Nationellt underrättelsecentrum. Viss kritik framfördes mot hur resultatet av rapporten har presenterats av regeringen och media, men i övrigt välkomnas rapporten och den utredning som regeringen har beställt. Det är viktigt för såväl enskilda användare som seriösa anordnare att pengar som behövs inom assistansen inte går till kriminella gäng som missbrukar och utnyttjar välfärdssystemet.

Sara Persson från Ekobrottsmyndigheten berättade om hur de arbetar med bekämpning och förebyggande av brott, samt gav tips kring hur man kan skilja på seriösa och kriminella aktörer. Christina Müntzing och Martin Pernheim från Skatteverket var inne på samma tema och berättade om deras arbete med att förebygga den här typen av ekonomisk brottslighet och hur en sund konkurrens samtidigt främjas.

Nya regler om arbetstid och återhämtning

Lilly Key från IfA gick igenom vad de nya reglerna för arbetstid och återhämtning innebär för arbetsgivare inom personlig assistans. För arbetsgivare som inte har kollektivavtal gäller EUs arbetstidsdirektiv fullt ut sedan 1 oktober 2023, men för arbetsgivare med kollektivavtal ges vissa lättnader i samband med att reglerna införs. Vårdföretagarnas avtal börjar gälla 1 september 2025 medan Fremias avtal gäller från och med 1 januari 2026.

Arbetstidsreglerna är i grund och botten till för att säkerställa en god arbetsmiljö och därmed även en väl utförd assistans. Tyvärr är reglerna krångliga och väldigt svåra för en människa att efterleva utan tekniskt stöd - därför anpassas självklart Coordinares schemakontroller efter gällande regler och avtal. Mer om detta i kommande blogginlägg.

Tack

Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till IfA för en väl anordnad konferens och deras arbete för en bättre personlig assistans! Vi rekommenderar varmt våra kunder att stödja deras arbete genom att bli en IfA-supporter här: IfA Supporter